1754113282

طرح جلد کتاب جشنواره عکس (شیراز امروز(


     هفته گذشته کتاب جشنواره «شیراز امروز» به دستم رسید. دنیایی از تاسف و‌ای کاش بر سرم خراب شد. مثل یک زلزله، مثل یک طوفان...
در این میان به یاد شهر مشهد، کیارنگ علایی و تلاش‌هایش برای گسترش هنر عکاسی و دلسوزی خالصانه، موقرانه ، صبوری خاص‌ش در مقابل تمام ناملایمتی‌های جشنواره‌ای افتادم و اولین‌ ای کاش به خاطر نداشتن،امثال کیارنگ علایی در این شهر،بر روحم نقش بست.
   چندی پیش اولین جشنواره عکس به نام «شیراز امروز» از طرف شهرداری شیراز برگزار شد. این روز‌ها کتاب این جشنواره روانه کتابخانه‌ها شده است.
این جشنواره برگزار شد اما‌ ای کاش‌های زیادی بر جای گذاشت. کتاب جشنواره هم حکایت‌هایی دارد که در جای خود گفتنی است. این اتفاق میمون و خوشایند شاید تنها اتفاق هنری شهرداری شیراز نبوده اما شاید اولین کار هنری با شناسنامه بوده که حداقل در نیمه‌های راه به دلیل تخصیص نیافتن بودجه و مسائل جانبی بسیار عقیم نمانده است. پس بایستی قبول کرد که هیئت اجرایی جشنواره پشتکار ستودنی داشته‌اند که این کار به ثمر نشسته است؛ مابقی توضیحات در اینجا جهت اصلاح مسیر بوده نه سرکوبی و انقطاع اینگونه فعالیت‌ها...
گاهشمار جشنواره:
طبق گفته دبیر جشنواره
این جشنواره در۱۵بهمن ماه۹۲ اعلام فراخوان نموده؛ در فراخون دوبخش مطرح شده است.

بخش اصلی: عمران و پیشرفت شهری
بخش جنبی: فرهنگ شهروندی


این جشنواره در تاریخ۶اردیبهشت۹۳ با دریافت۱۱۰۰اثر از۲۳۰هنرمند عکاس به کار خود پایان داده است. حدود ۴۲ ساعت انتخاب عکس‌ها زمان برده که از میان عکس‌های رسیده ۳۴ تک عکس و۷ مجموعه عکس از ۲۸عکاس در کتاب ۶۲ صفحه‌ای بنام «شیراز امروز» چاپ شده است. در ضمن؛ عکس‌ها در دو مرحله گزینش شده است:
مرحله اول توسط هیئت انتخاب آثار و مرحله دوم توسط هیئت داوران
۱
بخش اول ابهام؛ هر چند انتخاب تعداد۳۴ تک عکس و۷ مجموعه عکس از بین۱۱۰۰ عکس جای بحث دارد. چرا که مشخص نیست از بین این۱۱۰۰ عکس چه تعدادی به عنوان مجموعه ارایه شده است و چه تعداد به عنوان تک عکس و همچنین چرا از بین ۱۱۰۰عکس ۳۴ تک عکس انتخاب شده؟ به دلیل اینکه اگر بخواهیم که درصد اندکی از آثار رسیده به جشنواره را حساب کنیم بایستی حداقل۱۰۰ عکس انتخاب می‌شده است.  بخش دوم ابهام؛ در خصوص۲۳۰ هنرمند عکاس است که مشخص نشده این هنرمندان از سراسر ایران بوده‌اند یا فقط استان فارسی یا شیرازی که البته بعید می‌دانم ۲۳۰ نفر عکاس آماتور و حرفه‌ای شیرازی باشند به دلیل اینکه نام آشناهای بسیاری می‌شناسیم که در این جشنواره جایشان خالی بود.

.1754113281

عکس:بهزاد اشکر


۲
انتخاب هیئت داوران همیشه در جشنواره‌ها مهم‌ترین اصل بوده چرا که سرنوشت هنر، تعدادی هنرمند که به داوران اعتماد کرده‌اند؛رقم می خورد. وقتی در کتاب چاپ شده به اسامی کسانی که عنوان هیئت انتخاب آثار را با خود به یدک می‌کشند نگاه می‌کنیم به جرات می‌توان گفت که نامی از عکاسان، استادان، صاحب نظران، مترجمان و مالفان مطرح عکاسی نمی‌بینیم و مورد دیگری که شدیدا به چشم می‌آید؛ حضور یک فرد هم در لیست هیئت اجرایی و هم در لیست داوران. این پدیده (حضور افراد اجرایی در هیئت داوران) در جشنواره‌های حرفه‌ای دیده نمی‌شود. شاید یکی از دلایل که اسم عکاسان مطرح استانی و کشوری را در این جشنواره نمی‌بینیم به همین دو دلیل عمده باشد. چرا که اکثر عکاسان هنردوست، سطح یک جشنواره را با هیئت انتخاب و داوران می‌سنجند و بعد عکسهای خود را برای جشنواره ارسال می‌کنند. چرا که هنرمندان برای آثار خود ارزش فوق العاده معنوی قایل هستند.
 اینجاست که جای پای ایکاش‌ها باز می‌شود!
_ای کاش اطلاع رسانی وسیع تری در سایت‌های مرتبط با عکاسی می‌شد تا شاهد حضور عکاسان از سراسر ایران بودیم که قطعا عکسهای حرفه‌ای با تکنیک‌های منحصر به فرد وخلاقانه‌تر از شهر شیراز با موضوعات گسترده تری داشتند.
_ای کاش موضوعات جشنواره در سطح کلان‌تر شهری انتخاب می‌شد تا چنته شهرداری از موضوعات بیشتری پر می‌شد چرا که این عکس‌ها و جشنواره‌ها هستند که پنجاه سال آینده نماد مهمی از شهر شیراز این روز‌ها به عنوان بانک اطلاعاتی در اختیار شهرداری قرار می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به کتاب به یاد شیراز نوشته اقای منصور صانع یا جشنواره عکس مشهد در چند سال گذشته اشاره کرد. قطعا اگر عکاسان بیشتری در جشنواره حضور پیدا می‌کردند سطح کمی و کیفی جشنواره بالا‌تر می‌رفت و بیانیه هیئت داوران از متن مهم‌تر و کاربردی‌تر از پرداختن به سطح علمی شرکت کنندکان برخوردار بود.
_ای کاش کتاب جشنواره در کیفیت و قالب موقر تری چاپ می‌شد تا از سطح آماتوری فاصله می‌گرفت. هر چند سخن گفتن در باره کتاب بایستی به هزینه‌های بالای چاپ هم توجه داشت. اما چاپ این کتاب در حد کلان شهری چون شیراز مهد فرهنگ، هنر و ادب نیست. چرا که کلان شهر شیراز از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است.
_ای کاش هیئت انتخاب آثار و هیئت اجرایی وحتی هیئت داوران با دقت و ظرافت خاص تری انتخاب می‌شدند تا شاید علت و معلول‌ها یک جشنواره بهتر کنار هم قرار می‌گرفتند وجای‌ای کاش‌ها ی کمتری باقی می‌گذاشت.

1754113284

عکس: نیما دانشور/شایسته تقدیر

صفحه 19 از 20
صفحه قبلی |<< << < ... 18  [19]  20  >> >>| صفحه بعدی